Mobil,který odhalí olovo ve vodě

Stanou se chytré telefony budoucností vědeckého měření? Nejnovějsím průlomem je možnost využití  telefonu k detekci olova v pitné vodě.
Vědci přišly na to jak rychle zjistit zda je v pitné vodě olovo. Tato metoda má urychlit análýzu a zároveň jsou její náklady nízké.
mobilní telefon
Tuto metodu vyvinul profesor Wej-Čchuan Shih a jeho tým  z Houstonské univerzity, tato metoda odhalí zdravotně závadné olovo ve vodě. Mobil kombinuje postup nano-kolorimetrie a mikroskopii temného pole. Dosáhnul toho vložením vytisknuté čočky do 8megapixelové kamery pro telefon značky Lumina 640. Metoda může detekovt olovo o koncentraci až 5 ppb (hranice toxicity začína až na 15ppb). Dosavadní běžně dostupné  testy přítomnost olova přitom disponují o řád nižší přesností.
Nano-kolorimetrie s využitím telefonu je ryhclá a nízkonákladová. Tato metoda dává jednotlivým občanům ověřit si přítomnost olova v pitné vodě. Pro identifikaci je třeba do vzorku vložit přesně definvané množství  chromového iontu. Tyto ionty začnou reagovat s olovem. Po zreagování se vytvoří slahttps://pixabay.com/cs/jezero-voda-vlna-zrcadlen%C3%AD-textura-2063957/bý žlutý odstín, které je pro lidské oko nepostřehnutelné. Tento mobil však tuto barvu může postřehnout právě se speciální čočkou a metodologií.
Profesora inspirovala krize,která se odehrála ve městě Flint.
Vědci se snažili vyvinout ultimativní mobilní přístroj, ale nepodařilo se. Naše dnešní technolgie na to zatím bohužel nestačí.
světlo na hladině
Další možné využití
Byl vyvinut  přístroj DxtER, který dovedl na základě smartphonu úspěšně detekoval 34 chorob včetně cukrovky, tuberkulózy nebo mrtvice. Může se podílet na datové analýze přes aplikace. V únoru představilo australské centrum excelence pro nanotechnologie nový mikroskop, který se dá jednoduše nasadit chytrý telefon. Toto zařízení slibuje jednodušší analýzu jedů.
Chytré telefony nejnže mají internet,ale i řadu vědeckých aparatur . Na jejich plné využití se ještě čeká.

Mobil,který odhalí olovo ve vodě
Ohodnoťte příspěvek