Jak změnit stravovací návyky našich dětí?

Podle odborníků je v České republice 15 % dětí, které trpí nadváhou a 6%, které trpí obezitou. Pokud jsou děti malé, za jejich stravování odpovídají rodiče. Ti bohužel nedávají dětem někdy dobrý příklad. Je samozřejmé, že když dítě vidí, že rodiče mají něco, co mu chutná, bude to vyžadovat taky. Obezita v dětském věku je však velmi nebezpečná. Dítě si může vypěstovat do budoucna takové jídelní návyky, kterých se bude jen těžko zbavovat a nesmíme zapomínat, že s nezdravým životním stylem se pojí spousta nemocí. Cukrovka, vysoký krevní tlak, vysoký cholesterol, zvýšené riziko nádorových onemocnění…není lepší těmto nemocem předcházet, alespoň pokud jde o zdravý životní styl?

děti

Dbejte na to, aby vaše děti měli jídelníček pestrý, ale v rámci zdravého životního stylu. Dostatečný přísun bílkovin je velmi důležitý, stejně jako sacharidů. Sacharidy by ale děti rozhodně neměli čerpat z věcí jako je čokoláda, sladké tyčinky, koláče, buchty a podobné věci. Zaměřte se raději na komplexní sacharidy, které získáváme z rýže, těstovin, ovesných vloček nebo pečiva, nejlépe celozrnného. Pokud chcete dětem dát nějakou formu rychlého cukru, poslouží vám dobře ovoce. Samozřejmě, není nic špatného si jednou za čas dát kousek čokolády, zmrzlinu nebo domácí koláč. Nemělo by se to ale stát pravidelností, kterou bude vaše dítě vyžadovat každý den. Stejně tak tuky čerpejte z kvalitních zdrojů, a nejlépe ty nenasycené, které jsou tělu prospěšné. Získáte je z ořechů, semínek nebo z ryb, například z lososa.

Propašujte svým dětem do jídla zeleninu. Hodně dětí se nad ní ošklíbá, nechutná jim a nechce ji. Ale stačí jen změnit formu přípravy, a uvidíte, že si ji děti oblíbí. Na plný talíř syrové zeleniny se nebude tvářit nadšeně ani leckterý dospělý. Přidávejte zeleninu k masu a vytvářejte různé směsi, zahušťujte s ní omáčky, přidávejte ji do polévek nebo ji rozmixujte na pyré. Místo bramborové kaše můžete servírovat třeba květákové nebo hráškové pyré. Případně zeleninu poduste, nebo orestujte s trochou másla a okořeňte ji, aby získala chuť. Vyzkoušejte všechny různé druhy zeleniny a určitě najdete takovou, kterou vaše děti rády snědí.

zelenina

Velkým problémem bývá i pitný režim. Spousta dětí je navyknutá na sladké limonády, které nejen že přispívají k jejich obezitě, ale ještě mohou způsobovat zubní kazy. Nejlepší pitný režim je samozřejmě čistá voda, ale pokud s tím děti mají problém, začněte je na jinou formu nápojů učit zlehka. Vodu ochuťte různým ovocem a mátou, nebo podávejte vychlazené ovocné čaje. Pokud mají vaše děti rádi sirupy, přidávejte sirupu jen trošku a vybírejte kvalitní, kde je vysoký podíl ovoce a nejsou přecpané cukrem. Vyzkoušejte například rybízové sirupy 500 ml eshop.koldokol.cz, které jsou přírodní, nefiltrované, bez barviv a konzervantů.