Jaké známe druhy bodových světel

Pevné bodové osvětlení

Jsou umístěny napevno v podhledové konstrukci stropů, nebo stěn. Tím, že nasvítí část určitého prostoru, měli bychom dbát na vhodnou vzdálenost zdroje světla od nasvícené plochy, aby se na ní netvořil světelný lom a rušivý kontrastní náhled. Světlo by mělo být rozptýleno a nemělo by působit nepřirozeně.
bodové osvětlení koupelny.jpg

Výklopná světla

Bodové osvětlení, které lze naklápět, můžeme pohodlně nasměrovat, kam je třeba, a to kdykoli podle potřeby.

Světla vestavěných skříní a dalšího nábytku

Pro instalace světelných zdrojů do nábytkových sestav, nejčastěji do vestavěných skříní, slouží speciální konstrukce bodovek, které nevydávají téměř žádné teplo a jsou tudíž bezpečné pro dřevo a jeho další hořlavé deriváty.

Předsazené světelné zdroje

Většinou se jedná o nástěnná, nebo stropní bodová svítidla, která nejsou zapuštěna v podhledech, ale jsou součástí ozdobné lišty, případně sdruženého systému více oddělených světel, anebo jednotlivých světel. Materiál a vzhled osvětlovacích těles musí ladit se zařízením interiéru a vhodně jej doplnit jako estetický prvek.
obrazy nad wc.jpg

970x250-1-1474365393.jpg

Umístění světel do prostoru

Bodové osvětlení by se mělo instalovat do vzdálenosti minimálně 100 cm od stěny. Počet světel pak určuje jejich intenzita, resp. svítivost. Pro chodby a schodiště se doporučuje v hodnotě zhruba 50 luxů, v pracovnách nad dílenskými a psacími stoly nejméně 300 luxů. Instalaci ovlivňují i přirozené zdroje světla, tedy okna a dveře. V obývacím pokoji se mohou usadit na ploše celého stropu, anebo jimi pouze vymezit zóny pro osvětlení nábytku, konferenčního stolku, či jídelního koutu. Ideální je v obývacím pokoji zapojit stmívač na dálkové ovládání, který vytváří v místnosti příjemnou intimní atmosféru
Nejčastěji se však bodová světla instalují do kuchyní a koupelen. V kuchyních představují výhodu především pro hospodyňky, neboť se lépe udržují. Je známo, že právě tam jsou světla pokrývána vrstvou mastného prachu. V podhledech kuchyňských linek jsou nejčastěji těmito zdroji halogenové žárovky patice Gu 10 o příkonu 40 W.

Jaké známe druhy bodových světel
Ohodnoťte příspěvek
10737118-6032759295654-94646912-n.png