Nebezpečné nešvary na českých silnicích

Nad tím, co se děje někdy za volantem v kabinách osobních, ale i nákladních vozidel, zůstává rozum stát. Statistiky dopravních nehod jsou neúprosné a kromě technických závad, které nebývají tak časté, je hlavním viníkem sám řidič. Většinou jde o nepřiměřenou rychlost jízdy povaze vozovky, špatný odhad celé situace, stres a pohyb mezi ostatními vozidly.
Bohužel velmi častým jevem kromě alkoholu a drog jsou i některé další nešvary, které na českých silnicích řeší policejní složky.
provoz ve městě
První z nich je běžné telefonování a psaní textových zpráv. Něco takového podle nedávného anonymního průzkumu údajně provádí v průměru tři řidiči ze čtyř. Velmi nebezpečnou činností je také pití nápojů za jízdy nebo konzumace pokrmů. Pokud řidiči podá spolujezdec sušenku nebo oplatku, či rozbalí mu žvýkačku, o nic nejde, ale běžně se řidiči cpou za jízdy řízky a zapíjejí je nápojem z plastové láhve. V takovém okamžiku se dle vyjádření odborníků snižuje pozornost až o polovinu a v hustším provozu pak snadno dochází k nehodám.
alpské silnice

Sociální sítě

Češi jsou přeborníci v konzumaci jídla za volantem, ale naštěstí nejsou na špici žebříčku ve využívání sociálních sítí při řízení auta. Něco takého je totiž běžnou činností pro každého čtvrtého Holanďana. Ale třeba překvapivě v USA se tímto nešvarem zabývá pouhé jedno procento řidičů, ačkoliv bychom právě tam očekávali podobný jev, jako v Nizozemí.
Co je však v Česku dalším častým jevem, je holení a líčení. Každý pátý muž se při jízdě jako řidič holí elektrickým strojkem. Možná, kdyby mu spolujezdec máčel žiletku do vody a podával mu ji, že by se i mokrým způsobem někteří z nás klidně za jízdy oholili.
kolona aut

A přibližně 20 procent žen se pravidelně za volantem dokonce líčí. Něco tak neuvěřitelného ohrožuje nejen je samotné, ale i jejich ratolesti, které často v takových případech sedí na zadních sedadlech.

5/5 - (1 vote)