Společné aktivity se psem


Pes je úžasným společníkem, ale rozhodně ne nenáročným. Musíme mu věnovat čas, lásku, správné krmivo, pečovat o srst či u naháčků o kůži a mít dostatek financí na veterinární péči.
aportování ve vodě

V neposlední řadě bychom mu měli podle typu plemene poskytnout možnost dostatečného pohybu a vybití energie. Ideální je, můžeme-li provozovat nějaké sportovní aktivity společně.

 labradorský retrívr na výcviku


  • Agility : sport, při kterém se proběhne pes i páníček. Psi překonávají pod vedením psovoda  překážky v určeném pořadí. Skokové překážky, kladina, tunel, houpačka, slalom apod. Je třeba proběhnout dráhu co nejrychleji a bez chyb. Psi jsou rozděleni do kategorií podle velikosti. Na dodržování pravidel dohlíží rozhodčí.

  • Flyball : psi překonávají 4 skokové překážky, musí chytit míček vystřelený z boxu a donést ho opět přes ony 4 skokové překážky zpět. Soutěží se ve družstvech po čtyřech a vyhrává družstvo, které má jako první zpět všechny psy a donesené míčky. Psi běhají vždy po jednom a střídají se na startovní čáře.

  • Coursing :běhá se většinou na louce, na lanku se přes kladky tahá střapec, který má napodobovat běh zajíce. Na dráze jsou dva psi rozlišení barevným nátělníkem. Rozhodčí hodnotí rychlost, vytrvalost, důvtip i závěrečné „zakousnutí zajíce“, v tomto případě střapce.

  • Dogdancing : jedná se o sérii pohybů prováděných ve dvojici pes-páníček v rytmu hudby. Nejsou zde žádné povinné prvky, je třeba pouze dbát na bezpečnost a zdraví psa i páníčka.


 

Můžeme chodit na cvičák, buď na socializaci štěňat nebo základní výcvik poslušnosti, event. pokročilejší formy výcviku. S některými plemeny psů lze provozovat i společný běh a vzájemně se motivovat k pravidelnosti a lepším výkonům. Asi nejběžnější a nejoblíbenější aktivitou jsou společné vycházky. Volíme délku trasy a prostředí dle psích i našich možností.

Pes už z podstaty své povahy potřebuje být ve společnosti svého člověka, tak proč nespojit příjemné s užitečným.

4.4/5 - (9 votes)