Štětovnice Vám pomohou při stavebních práci.

Začínáte stavět a potřebujete zabezpečit stavební jámy? Určitě se Vám budou hodit štětovnice. Co to je a k čemu slouží? Pojďme si o nich více říct.

Co je vlastně štětovnice? Jedná se o konstrukční prvek, který je tvořený ocelovými profily nebo dřevěnými hranoly. Spojením štětovnice se sestavuje štětová stěna, která brání sesuvu půdy. Tedy slouží k provizornímu zabezpečení stavebních jam. Tento stavebně technologický probíhá tak, že štětovnice se zarazí do podloží a díky tomu se zamezí už zmíněnému sesuvu půdy. Profily mají tloušťku v rozmezí 4 – 11 mm a beraní s až do hloubky 20 metrů. Profily jsou na okrajích opatřeny zámky, které slouží k mechanickému spojení dvou sousedních štětovnic. Díky tomuto zámkovému mechanickému spojení se zvyšuje odolnost štětovnicové stěny vůči tlaku podloží a díky tomu zvyšuje její nepropustnost. Po vybudování vnitřní konstrukce mohou být štětovnice vytažené.

stětovnice

Kde uplatnit štětovnice

Jak už bylo zmíněno štětovnice využijeme jak u stavebních jam tak hlavně u konstrukcí pro vodní hospodářství, protipovodňovou ochranu. Využít se dají jako mostní opěry, základy, podlahy i u podzemních staveb. Silničáři štětovnice využívají jako přidržené stěny při rozšiřování silnic. Štětovnice si můžete pořídit jednoduché, párové i trojité.

Štětovnice VL604

Štětovnice se vyrábějí v různých délkách i šířkách. Jejich výrobci dokáží samozřejmě vyrobit štětovnice i na míru podle požadavku nákupčího, a to třeba i s děrovanými konci profilů. S označením štětovnice VL604 si pořídíte profil s plochou průřezu stěny 155,2 cm 2 /m. Moment setrvačnosti u této štětovnice je 31548 cm4/m.

dělník

Kde sehnat štětovnice

Štětovnice se možné sehnat například na internetu. Výrobci je nabízejí přímo na svých webových stránkách anebo je možné obvolat i stavební firmy. Pokud nebudete úspěšní existují různé poptávkové servery, kde je také možné štětovnice sehnat. Vždy je potřeba vědět jaké označení potřebujete. Pokud si nebudete vědět rady s instalací štětovnic existují firmy, které Vám rády pomohou s konstrukcí a Vám tím ušetří spoustu času i nervů.