Tisk budoucnosti

Vymysleli jste vlastní design nebo o něm máte jistou představu, ale na trhu na stejný ani podobný ne a ne narazit? Nebo jste ztratili potřebnou součástku, kterou nyní nemůžete nalézt? Zkuste tisk budoucnosti ve 3D, pomocí něhož snadno získáte chybějící součástku. Pokud jste navíc kutilsky či počítačově založení, můžete získat moderního nového koníčka, který vás bude bavit. Jak začít?

rocket-2365907_960_720

Celkový tisk je třeba provést na speciální 3D tiskárně. Což znamená poměrně vyšší pořizovací náklady, než u té inkoustové či laserové, jak je známe z domácností. Pokud potřebujete něco vyrobit jednorázově, využijte služeb profesionálů nabízejících 3D tisk na zakázku – na internetu jich najdete plno.

3D tiskárna funguje aditivně, což znamená, že celková výroba spočívá v postupném přidávání materiálu, přičemž rozlišujeme dvě základní metody: FDM (FFF) a SLA. Oblíbenější je ten první druh, protože začíná na nižších pořizovacích cenách a nabízí tisk z širokého spektra materiálů. Druhý typ je více precizní, takže pokud jde o přesnost, detaily či dokonale hladký povrch, vyplatí se investovat spíše sem.

industry-3225119_960_720

Kromě samotné tiskárny pak budou potřeba ještě další náležitosti:

  • Modely – ve formátu 3D si můžete buď sami vytvořit pomocí speciálního modelovacího softwaru (některé jsou dokonce dostupné zdarma: SketchUp Free, FreeCAD, Blender, Malování 3D) nebo stáhnout předlohy z internetu (opět jsou některé zdarma, ty lepší ale už budou za poplatek: Thingiverse, Cults, Pinshape, MyMiniFactory).
  • Počítač

Ke stažení modelů budeme potřebovat počítač, v němž také výrobek připravíme k finální podobě. Počítač je zároveň důležitý také při aktualizování tiskárny a k jakési její komunikaci s internetem. Nemusí se jednat o špičku mezi hardwary, poslouží průměrná třída.

  • Slicer (speciální software pro 3D tisk) – jedná se o rozkrájení předmětu do jednotlivých vrstev, po kterých bude tiskárna celý předmět „stavět“.
  • Filament

Neboli stavební materiál FDM/FFF tiskáren.

  • Nářadí

Potřebné pro dotahování součástí 3D tiskárny nebo pro odlepení výrobku od podložky, přilepí-li se na ni až moc silně. Poslouží špachtle, pinzety, nože, šroubováky, klíče, kleště, brusný papír a další.