Vybíráme vrtačku a další „vercajk“

Jako u všeho co si chceme pořídit tak i u nářadí pečlivě zvážíme, co budeme kupovat, k čemu to budeme kupovat a jaké jsou další naše nároky na kvalitu a výkon toho nářadí. Jestli vrtačku budeme používat jen pár krát za rok, a navíc nepředpokládáme, že budeme vrtat třeba do extrémně tvrdých materiálů, postačí nám levná vrtačka v kategorii hoby. Vaše úvahy by se pak měly soustředit jen na to, jestli si koupte vrtačku klasickou, která je napájena ze zásuvky, nebo pohodlnou AKU, na baterii.
aku šroubovák
Je v tom veliký rozdíl. Hlavně u vrtaček v nízké cenové kategorii. Jsou to spíš šroubováky a ani ty nevynikají svým výkonem a silou. Tento nedostatek nevyváží ani pohodlí, které tento stroj bez kabelu přináší. AKU vrtačky, které už za něco stojí, jsou o dost dražší, než elektrické vrtačky na 240V. Které i u těch nejlevnějších poskytují slušný výkon.
šrouby a elektrická vrtačka
Dnes skoro všechny klasické vrtačky na 240V, jsou vyráběny s plynulou regulací otáček a nastavením utahovací síly. Dá se říci, že přívodní kabel je jejich jediným handicapem. AKU vrtačky mají více úskalí. Výkon byl už v tomto článku zmíněn. Tento nedostatek vyloučíme pozorným výběrem, kde se orientujeme podle maxima krouticího momentu. Druhým nedostatkem bývá akumulátor vrtačky. Jednak kapacitou, jednak výdrží.  Pokud jsme zvyklí pracovat delší dobu v kuse, může být právě výdrž akumulátoru limitujícím faktorem. V tomto případě se poohlédněte po vrtačce, v jejímž vybavení jsou akumulátory dva. Zatímco s jedním pracujete, druhý se může nabíjet.
Vždy dejte přednost vrtačce, která má převodovku s kovovými převody. Ty s převody z plastické hmoty se docela rychle opotřebují, a vrtačku můžete vyhodit.
Jak klasické tak i AKU vrtačky a v podstatě veškeré nářadí je dnes ve dvou kategoriích. Hobby a Profi. Jak již samotné názvy těchto kategorií napovídají, je dobré se obracet vždy na kategorii profi. Nářadí je sice ve vyšší cenové kategorii, ale je už ve slušné kvalitě. Ceně odpovídá výkon, tyto výrobky mají slušné vybavení a je k nim poskytován i servis na vysoké úrovni. U koupě nářadí se nevyplatí moc hledět na cenu. A už vůbec ne, pokud chcete, aby za vámi zůstala dobře odvedená a profesionální práce.