Výhody a nevýhody mobilních a splitových klimatizací


Klimatizace se dělí na dva základní druhy – na mobilní a splitové (neboli dělené, nástěnné).

větrák

Mobilní klimatizace – lze považovat pouze za dočasné řešení ochlazení teplého vzduchu v místnosti. Vyznačují se tím, že mají ve srovnání se splitovými systémy výrazně nižší výkon. Většinou vychladí prostor místnosti o rozměrech od 3 x 4 metry do 6 x 5 metrů, rozhodně tedy jedna mobilní klimatizace nepokryje chlazení celého dvoupokojového bytu, řekněme o rozloze 55 m2. Její jedinou výhodou je nižší pořizovací cena a snadná instalace. Ta je ovšem tak trochu na pováženou: všechny výrobky mají kruhový výstupní otvor pro vývod horkého vzduchu z místnosti a ten se provede plastovou ohebnou hadicí. Pokud ji instalujete do pootevřeného okna, musíte jej dostatečně utěsnit, a to není zrovna snadný úkon. U moderních oken je také takřka nemožné provést kruhový výřez přímo v okenní tabuli. Ideální případy nastanou pouze u komínových průduchů, nebo otvorů pro centrální vysávání. Další velkou nevýhodou je nadměrná hlučnost, která přesahuje i 55 dB.

Mobilní klimatizace dělí výrobci do tří typů podle výkonnosti, která se liší i cenou výrobku

  • 12000 BTU pro místnosti o celkové výměře 20 – 30 m2 a při výšce stropu standardní, tedy 250 cm. (Jednotky BTU znamenají tzv. British Thermal Unit).  Tyto přístroje vychladí poměrně spolehlivě např. obývací pokoj a ložnici.
  • 9000 BTU jsou vhodné pro prostor o rozloze od 15 do 20 m2, což je přibližně rozměr obývacího pokoje.
  • 7000 BTU vychladí místnost o velikosti 15 m2, tedy zhruba velikost ložnice.

ventilátor

Splitová klimatizace – říká se jí proto, že je rozdělena do dvou částí – venkovní a vnitřní jednotky. Venkovní jednotka se montuje na balkon, nebo na fasádu domu, a propojí se s vnitřní jednotkou, která může být stropní, případně nástěnná. Může být uschována i pod stropními podhledy. Montáž se neobejde bez stavebního zásahu a je tudíž nutno předem si ujasnit, kde se budou které její části nacházet.
Výhodou splitových systémů https://elmontech.cz/klimatizace/ je chlazení plochy celého bytu s minimálním hlukem, který uvnitř bytu způsobuje zpravidla pouze ventilátor. Ve srovnání s mobilní klimatizací je tento způsob také úspornější ohledně samotného provozu.

3.9/5 - (15 votes)